Zimy v Evropě jsou různé

Vzhledem k tomu, že Evropa je velký kontinent, počasí se velmi liší. Severní části mají 4 jasná období a některé jižní části nemají v podstatě žádné zimy. Proto neexistují žádné evropské předpisy týkající se pneumatik vztahující se na celý kontinent. K dispozici jsou dokonce i různé varianty pneumatik, kde severské nemají celoroční pneumatiky, protože je tam opravdu dlouhá zima, takže vyhrazené zimní pneumatiky jsou lepší a bezpečnější možností. Zatímco ve střední části Evropy je pneumatika za každého počasí perfektní volbou pro oblasti, které mají ojedinělé zimní počasí, takže změna pneumatiky nemusí mít smysl. Zde můžete mít celoroční bezpečnost v jedné pneumatice. Pokud nemáte zimní počasí, můžete letní pneumatiky používat po celý rok.

Severské země mají zákony stanovující, že v zimě musíte mít namontované zimní pneumatiky. U pneumatik s hroty je nejdřívější datum, kdy je můžete mít ve svém autě, a poslední datum, kdy je můžete mít na jaře. Obě tato data platí pouze v případě, že neexistují zimní podmínky, pokud stále máte zimní počasí, platí zdravý rozum a nedostanete pokutu. Ve střední a jižní Evropě mají některé země omezení používání a některé ji zavedly jako povinné. Kromě severských zemí je v zimních měsících v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Bulharsku, Slovinsku a Chorvatsku povinné mít zimní pneumatiky. Pak máte několik zemí, kde je povinné, pokud to počasí vyžaduje, jsou to Lucembursko, Německo, Rakousko, Česká republika, Rumunsko a Slovensko. Tam, kde mají Itálie, Španělsko a Francie určité silnice, to vyžaduje. Pak máte země, kde jsou zakázány pneumatiky s hroty. Patří mezi ně Německo, Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko, Velká Británie, Česká republika a Polsko. Navíc nejsou ve Švýcarsku na dálnicích povoleny.

Tato omezení mohou samozřejmě způsobit určité problémy, pokud plánujete projíždět s pneumatikami s hroty. V Německu dostanete pokutu a je zakázáno pokračovat, než se změníte na pneumatiky bez hrotu. Takže to může být docela nákladné. Proto je důležité naplánovat si své cesty a také je vzít v úvahu, když si vyberete pneumatiku. Pokud země vyžadují zimní pneumatiky, musíte mít pneumatiky, které byly schváleny pro zimní podmínky a mít na bočnici symbol 3PMSF.Další informace o zimních pneumatikách naleznete na: www.nokiantyres.cz